Kāpēc izvēlēties Run Flat riepas?

Kas ir Run Flat riepas?

Run Flat riepas, parasti tiek apzīmētas ar RS, RSC vai RFT, ir riepas, kas, izmantojot īpašas tehnoloģijas, ir radītas, lai nodrošinātu braucēja un pasažieru drošību, jo to galvenā priekšrocība ir iespēja turpināt ceļu, gadījumā, ja riepa ir caurdurta, bojāta vai kādā citā veidā zaudējusi spiedienu. Tas nozīmē, ka nav nepieciešams rezerves ritenis, domkrats un montāžas atslēga, jo var turpināt ceļu līdz tuvākajam servisam, pat neizkāpjot no automašīnas.

Run Flat riepu trūkumi ir saistīti ar to īpašo uzbūvi- palielināts riepas svars un cietība, kas pazemina komforta līmenis, kā arī Run Flat cenas atšķirība, salīdzinot ar standarta riepām.

Run Flat riepu tehnoloģija

Run Flat riepu tehnoloģija balstīta uz pastiprinātām riepas sānu malām, tātad, tiek palielināta riepu stingrība un karstuma pretestība, lai riepa varētu izturēt augstu slodzi, pat ar ļoti zemu vai nulles spiedienu.

Run Flat riepas raksturo divi būtiski faktori:

  1. bieza, pastiprināta sānu mala, kas veidota no karstuma izturīgas gumijas, tādējādi izturot ļoti zemu vai nulles spiedienu;
  2. cietas sānu malas, kas nodrošina drošu piegulšanu diskam un novērš riepas deformāciju, pat pēc pilnīga gaisa zuduma, pārduršanas vai sasišanas gadījumā.

Kā Run Flat riepas darbojas?

Ja, piemēram, standarta riepa zaudē gaisa spiedienu, tā vienkārši sabrūk zem automašīnas svara, riepas mala nonāk nost no diska un sānu malas tiek saspiestas uz ceļa. Dažu metru brauciena laikā, spiediens pilnībā var iznīcināt riepu.

Savukārt, ar Run Flat riepām var turpināt ceļu bez gaisa spiediena iekšā līdz tuvākajam servisam, lai to nomainītu. Attālums, ko var veikt ar Run Flat riepu, kas zaudējusi gaisa spiedienu, ir 80km un maksimālais ātrums ir 80km/h.

Ir svarīgi atcerēties, ka ceļa segums būtiski nosaka ātruma izvēli un, ja ceļa segums ir slikts, ātrums būtu jāizvēlas, izvērtējot situācijas.

Kā sekot līdzi Run Flat riepu spiedienam

RF riepas var tik lietotas tikai un vienīgi kopā ar riepu spiediena kontroles sistēmu (TPMS), kura veic riepu spiediena mērījumus un laicīgi brīdina braucēju par problēmu ar gaismas un/vai skaņas brīdinājuma signālu. Mūsdienās visizplatītākās ir divu veidu riepu spiediena kontroles sistēmas:

  1. gaisa spiediena kontrole, lietojot ABS sistēmu;
  2. gaisa kontroles sistēma, lietojot sensoru, kas ir iebūvēts riepas iekšpusē.
    Automašīnas, kurām oriģinālajā komplektācijā ir paredzētas Run Flat riepas, piemēram, BMW, MINI, Lexus, Audi un Chevrolet Premium klases automašīnas, standartā ir aprīkotas ar TPMS.

Svarīgi atcerēties

Izvēloties Run Flat riepas, ir svarīgi atcerēties, ka automašīna jāaprīko tikai ar Run Flat riepām, jo automašīnu ražotājs, tāpat kā riepu ražotājs, nav paredzējis uz automašīnas asīm montēt gan standarta riepas, gan Run Flat riepas. Tāpat, Premium klases automašīnas, kuru oriģinālajā komplektācijā, ir Run Flat riepas, ne vienmēr ir aprīkotas ar vietu rezerves ritenim.