Bieži uzdoti jautājumi

Kā izvēlēties pareizās riepas?

Atbilstošie riepu izmēri ir norādīti uz automašīnas degvielas tvernes vāciņa, vai arī vadītāja durvju ailē. Jāņem verā, ka riepas, kas jau ir uzstādītas, ne vienmēr ir pareizās, tādēļ pirms jaunu riepu iegādes, ir būtiski noskaidrot, kāds riepu izmērs der Jūsu automašīnai. Ja tomēr rodas šaubas, iesakām vērsties kādā no PKP partneru servisiem un saņemt profesionālu konsultāciju par visu, kas saistīts ar riepām.

Kad nepieciešamas jaunas riepas?

Gan vasaras, gan ziemas riepām ir nodiluma indikatori. Minimālais pieļaujamais protektora dziļums, ko nosaka likumdošana, ir 4 mm ziemas riepām un 1,6 mm vasaras riepām. Tomēr mēs rekomendējam pievērst uzmanību nodilumam arī ikdienā. Ja braukšana kļūst nestabila, īpaši slapjos laika apstākļos, ir pienācis laiks mainīt riepas.
Vai riepu izvēle ietekmē degvielas patēriņu?

Jā. Katrai riepai ir noteikta rites pretestība. Tas ir spēks, kas darbojas pretēji riepu ripošanas virzienam. Tā kā riepas ietekmē līdz pat 20% no kopējā degvielas patēriņa vieglajiem automobiļiem un līdz 35% kravas auto, ir svarīgi sasniegt zemus rites pretestības rādītājus.

Transportlīdzekļa svara ietekmē, riepas deformējas saskares punktā ar ceļa segumu un zaudē enerģiju degvielas veidā. Jo lielāka deformācija, jo lielāka rites pretestība, un, attiecīgi lielāks degvielas patēriņš

Kā riepu izvēle ietekmē bremzēšanas ceļa garumu?

Bremzēšanas ceļa garumu var ietekmēt vairāki faktori: gumijas sastāvs, protektora dizains, riepas stāvoklis (jauna vai lietota), transportlīdzekļa svars un atbilstība attiecīgajai sezonai. Piemēram, ja ziemas riepu bremzēšanas ceļš ziemas apstākļos ir īsāks, tad vasarā šo pašu riepu bremzēšanas ceļš būs krietni garāks.

Tādēļ ir būtiski izvērtēt riepu stāvokli un atbilstību sezonai. Visām ES teritorijā tirgotajām riepām ir jābūt marķējumam, kas, ietver informāciju par katras riepas bremzēšanas ceļu uz slapja ceļa seguma.

Kas ir homologācija un OE riepas?

Oriģinālās komplektācijas riepas ir riepas, kas tiek uzstādītas automašīnām jau rūpnīcas versijā. Homologētas riepas ir riepas ar dažām konstruktīvām izmaiņām, ko pasūtījuši automašīnu ražotāji un tiek izgatavotas konkrētu modeļu automašīnām.

Uzzini vairāk šeit!

Kad apdrošināšanas kompānijas var atteikt atlīdzības izmaksu?

Apdrošināšanas kompānijas var atteikt apdrošināšanas atlīdzības izmaksu, ja riepas neatbilst likuma prasībām: to nodilums pārsniedz noteikto minimālo protektora dziļumu vai neatbilst sezonai.

Kādēļ ir nepieciešams riepas balansēt?

Katrai riepai un diskam ir savi smagākie punkti, kas rada disbalansu, tādejādi radot vibrāciju, apgrūtinot automašīnas vadīšanu un veicinot riepu priekšlaicīgu nodilšanu. Lai no tā izvairītos un nodrošinātu ilgstošu riepas kalpošanas laiku, kā arī komfortablu braukšanu, ir nepieciešams veikt balansēšanu. Riepas ir obligāti jānobalansē katras sezonas sākuma, pirms to lietošanas.

Ar ko atšķiras ziemas riepas no vasaras un vissezonas riepām?

Mīkstāks ziemas riepu gumijas sastāvs, salīdzinājumā ar vasaras riepu gumijas sastāvu, uzrāda labākus veiktspējas rādītājus pie zemām temperatūrām. Ziemas riepām ir īpašas lameļu (protektora zīmējuma elementu) tehnoloģijas, kas nodrošina labu vadāmību ne tikai uz sniega un ledus, bet arī uz slapjiem ziemas ceļiem.

Vasaras riepu protektora zīmējums nav pielāgots kontaktam ar sniegu un ledu, kā rezultātā pagarinās automašīnas bremzēšanas ceļš.

Savukārt, vissezonas riepas ir paredzētas maigākiem klimatiskajiem apstākļiem.

Kāpēc ir svarīgi, lai riepām būtu pareizs spiediens?

Spiediens riepās ietekmē riepu nolietošanās ātrumu, braukšanas drošību un komfort , degvielas ekonomiju, un auto ritošās daļas nolietojumu.

Kas ir savērsums un kādēļ ir svarīgi to regulāri pārbaudīt un regulēt?

Savērsums ir rekomendējams savirzes pārbaudes pakalpojums, pēc katras riepu maiņas, kas nodrošina, lai netiktu bojātas uzstadītās riepas, nepareiza savērsuma rezultātā. Pareizi noregulēts riteņu savērsuma – sagāzuma leņķis, nodrošinās jūsu auto stabilitāti uz ceļa, atvieglos vadāmību, ka arī pagarinās riepu kalpošanas laiku.

Dažādi protektora zīmējuma veidi

Parasti tiek izdalīti trīs protektora zīmējuma pamatveidi: virziena tipa, simetrisks un asimetrisks protektora zīmējums.

Virziena

Nodrošina labu saķeri ar ceļa segumu un nodrošina labāku bremzēšanu, tomēr šādas riepas ir jāmontē uz automašīnas tikai braukšanas kustības virzienā.

  • Montējot jāievēro rotācijas virziens
  • Labi rādītāji daudzos parametros
  • Laba ūdens novadīšana

Simetrisks

Vairāk orientēts uz ūdens aizvadīšanu no riepas un ceļa saķeres laukuma.

  • Montējot nav svarīgi, kādā virzienā riepas uzbortētas
  • Vidēji rādītāji daudzos parametros

Asimetrisks

Katrai protektora zonai var piešķirt savu uzdevumu, krietni uzlabojot kopējo veiktspēju gan uz sausa, gan uz slapja ceļa

  • Montējot jāievēro iekšmala/ārmala
  • Labi rādītāji daudzos parametros
  • Laba ūdens novadīšana
  • Lielāki bloki ārmalā, kas nodrošina labāku stabilitāti pagriezienos

Kādos gadījumos iespējams remontēt bojātu riepu?

Riepas remontu, jebkurā gadījumā, ieteicams uzticēt speciālistiem. Ja bojājums atrodas riepas sānos, tās netiek remontētas.

Vai riepām ir nepieciešama speciāla apkope?

Vēlams veikt riepu apkopi, izmantojot speciālas riepu putas, kas aizsargā pret UV stariem.

Vai var likt dažāda izmēra riepas vai ar dažādiem protektora zīmējumiem uz dažādām automašīnas asīm?

Teorētiski var izmantot dažāda veida riepas, bet riepu ražotājs nerekomendē vienlaicīgi izmantot dažāda veida protektorus. Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka jābūt vienāda izmēra riepām uz vienas ass.

Ir gadījumi, kad uz dažādām asīm varat likt dažāda izmēra riepas, bet ar noteikumu, ka to paredzējis automašīnas ražotājs. Izmantojot dažāda veida riepas, regulāri jāpārbauda nodilumu.

Ja es vēlos mainīt tikai divas riepas, tās būtu jamontē priekšpusē vai aizmugurē?

Tas ir atkarīgs no automašīnas velkošās ass. Jaunas riepas montē uz velkošās ass, lai viss komplekts kopumā nodiltu vienmērīgi.

Ko nozīmē, ja riepu izmēram apzīmējumā ir XL?

XL nozīmē Extra Load - palielināta kravnesība. XL tipa riepām ir pastiprinātas sānu malas un, parasti, tās ir zemprofilu riepas.

Kad ir aizliegts braukt ar radžotām riepām?

Latvijā ir aizliegts lietot riepas ar radzēm no 1 .maija līdz 30. septembrim. Igaunijā radžu aizlieguma periods ir 1. maija līdz 14. oktobrim. Lietuvā no 15. aprīļa līdz 30. oktobrim.

Cik ilgi riepas ir derīgas?

Uz šo jautājumu nevar viennozīmīgi atbildēt, jo riepas kalpošanas laiks ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, braukšanas apstākļiem, nodiluma, ceļa seguma u.c, tomēr vidēji riepas kalpo 2-4 sezonas.

Kāda ir atšķirība starp vasaras un vissezonas riepām?

Vasaras riepas un vissezonas riepas, vispirms, atšķiras pēc gumijas sastāva un protektora zīmējuma. Vissezonas riepu protektora rakstā ir vairāk šķēlumu un rievu, protektors ir sadrumstalots, lai tas pildītu savas funkcijas arī sniegota ceļa apstākļos. Savukārt, vasaras riepām ir cietāks sastāvs un protektoram ir mazāk rievu, lai riepa saglabātu savu stīvumu, kā arī saglabātu formu palielinātas slodzes gadījumos.

Kad nepieciešams mainīt ziemas riepas pret vasaras riepām?

No 1. marta transportlīdzekļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, atļauts piedalīties satiksmē ar vasaras riepām, svarīgi ir atcerēties, ka riepas ar radzēm drīkst izmantot tikai līdz 1. maijam. Tomēr mēs autovadītajiem rekomendējam vadīties pēc laikapstākļiem.

Vai vasaras riepas es varu izmantot braukšanai visu gadu?

Noteikti nē, jo vasaras riepas, atsķirībā no ziemas riepām, nav paredzētas ziemas laikapstākļiem un ceļu stāvoklim un, no drošības viedokļa, nav paredzētas, lai pārvietotos ziemas laikā.

Meklē tuvāko riepu centru savā pilsētā!

Apskati un izvēlies riepas, kas glabājas Ziemeļeiropas lielākajā riepu noliktavā un iegādājies tās pie kāda no mūsu partneriem visā Latvijā! PKP ir tavs riepu ceļvedis, kas dod iespēju pirms pirkuma izdarīšanas aplūkot maksimāli daudz risinājumu un piemeklēt tieši tavam auto piemērotākās riepas. Mūsu partneru servisos tevi sagaidīs iespaidīgs preču klāsts: vairāk nekā 10 000 artikulu riepas un vairāk nekā 300 dažāda dizaina auto diski.